Nietrzymanie
moczu?
Nietrzymanie moczu uważane jest za jedną z najczęstszych przewlekłych chorób kobiecych i męskich.
Poznaj naszą klinikę

Postępowanie zabiegowe

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM)

Zabiegi taśmowe - operacje slingowe, czysta postać WNM / wysiłkowego nietrzymania moczu

Technika załonowa - nacięcie w pochwie i wyprowadzenie taśmy przez nacięcia nad spojeniem łonowym

 

Sparc

System operacji taśmowej, wykorzystujący podejście załonowe (od góry) w obrębie tzw. strefy bezpieczeństwa w celu podcewkowej implantacji smomocującej się, luźno utkanej, monofilamentowej siatki polipropylenowej z możliwością śródoperacyjnej regulacji napięcia siły taśmy. Taśma osłonięta jest folią, która zapewnia łagodne jej przejście przez tkanki nie powodując nadmiernego uszkodzenia. Folia po wykonaniu zabiegu jest usuwana z taśmy.

Sparc posiada wplecioną nić napinającą, która zapobiega skręcaniu się tasmy w czasie pozycjonowania w ciele pacjentki oraz umożliwia jej beznapięciowe ułożenie. Taśmę przeprowadza się od nacięcia pochwy w kierunku załonowym.

 

 

 

 

 

 

Technika zasłonowa  -  nacięcie w pochwie i wyprowadzenie taśmy przez otwory zasłonowe

 

Monarc

Technika implantacji taśmy podpowięziowej Monarc wykorzystuje dostęp poprzez otwór zasłonowy, prowadząc igły w bezpiecznej odległości od kanału oburatora z ominięciem przestrzeni załonowej, co zmniejsza ryzyko uszkodzenia pęcherza moczowego, jelit oraz większych naczyń krwionośnych. Taśma Monarc pozwala na wytworzenia hamaka nasladującego naturalne struktury anatomiczne odtwarzając prawidłowe podparcie łonowo-cewkowe.

Tkana siatka polipropylenowa o długości 50cm i szerokości 1,1xm, która umożlwia integrację z tkanką włóknistą i ułatwia gojenie po zabiegu.

Bezpieczny zabieg implantacji.

Igły o opatentowanej konstrukcji helikalnej przeznaczone są do wprowadzenia ich z dala od otworu zasłonionego z ominięciem przestrzeni zasłonowej pacjentki dając minimalizacją tzw. ślepego kanału przejścia igły. Szybkozłącza ułatwiają zaczepienie taśmy do igły. Innowacyjna technologia. Nić napinająca taśmy Monarc pozwala na utrzymanie integralności siatki podczas implantacji oraz zapewnia beznapięciową implantację taśmy.

 

Taśma beznapięciowa przezzasłonowa - TOT - przezzasłonowe

 

Technika pojedynczego nacięcia w pochwie - kotwiczenie taśmy w strukturach ścięgnistych bez wyprowadzania przezskórnego

 

Mini zabiegi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jedno czasowa naprawa złożonego defektu obniżenia macicy i ścian pochwy wraz z ewentualnym zabiegiem taśmowym (WNM)


Naprawa przednia dna miednicy

Systemy siatkowe 4 punktowe - mocowanie w strukturach ścięgnistych dna miednicy i 4 ramiona siatki wyprowadzone przez otwory zasłonowe


Perigee

System do rekonstrukcji wszystkich rodzajów defektów przedniej ściany pochwy, wykorzystujący podejście transwaginalno- przezzasłonowe. Konfiguracja implantu umożliwia czteropunktowe zamocowanie siatki poprzez arcus tendineus, służacy jako wsparcie na poziomie II, a przezzasłonowe igły umożliwiają wszczepienie ramion proksymalnych nieopodal wyrostka kolczystego. Podczas mocowania ramion przez linię białą eliminuje się potrzebę zakładania głębokich szwów bocznych. Igły o opatentowanej konstrukcji przeznaczone są do wprowadzenia przez otwór załonowy z ominięciem przestrzeni załonowej pacjentki oraz minimalizacją tzw. ślepego kanału przejścia igły.

Opatentowane zatrzaskowe konektory ułatwiają zaczepienie siatki do igły. Ultracienka, tkanka monofilamentowa siatka polipropylenowa umożliwia integrację z tkanką włóknistą i ułatwia gojenie się po zabiegu. Taśmy pozycjonujące implant w ciele pacjentki umieszczone są w koszulkach foliowych, które umożliwiają zamocowanie bez znacznego deformowania tkanek oraz zabepieczają siatkę przed wniknięciem drobnoustrojów mogących spowodować infekcję.

 

Elevate

elevate1Anterior & Apical
System do rekonstrukcji wszystkich rodzajów defektów przedniej i środkowej ściany pochwy. Technika implantacji wykorzystuje tylko minimalnie inwazyjne podejście transwaginalne. Konstrukcja implantu umożliwia czteropunktowe zamocowanie siatki na więzadłach krzyżowo-kolcowych i wewnętrznych miśniach otworów zasłonowych. Implant tworzy wsparcie na poziomie I i II.


System siatkowy 6 punktowy - mocowanie w strukturach ścięgnistych dna miednicy 4 ramiona przez otwory zasłonowe i 2 ramiona przez nakłucia w okolicy pośladków

 

Serag : Seratom E PA

SYSTEMY SIATKOWE SERAG-WIESSNER
Wszystkie systemy siatkowe niemieckiej firmy Serag-Wiessner są dostępne w formie częściowo wchłanialnej. Podtawą iplantów są włókna bikomponentowe. Niewchłanialne włókna polipropylenowe są zatopione we wchłanialnym powleczeniu z kwasu poliglikolowego i kaprolaktonu.  Oba użyte tu materiały są używane w chirurgii przez wiele lat a ich bezpieczeństwo zostało klinicznie dowiedzione.
Taka konstrukcja implantu daje wiele zalet zarówno dla pacjenta jak i chirurga.

  • Mniejsze ryzyko infekcji
  • Implant może być docięty do odpowiedniego kształtu bez utraty stabilności.
  • Po absorbcji minimalizuje się ilość ciała obcego w organizmie.
  • Hydrofilowa i makroporowata powierzchnia zapewnia pewną i szybką przyczepność.
  • Dzięki specjalnej technice tkania implantu zapewnia on maksymalną stabilność nawet po częściowym wchłonięciu.
  • Ekstremalnie miękka, zapewniająca maksymalny komfort dla pacjenta.

 

SERATOM
System SERATOM® ze swoją szeroką gamą różnych implantów stworzonych z materiału częściowo wchłanialnego został stworzony specjalnie z myślą o leczeniu zaburzeń dna miednicy. System składa się ze specjalnie uformowanego częściowo wchłanialnego implantu siatkowego oraz wysokiej klasy ergonomicznych narzędzi chirurgicznych.
Użycie systemu SERATOM® pozwala na przeprowadzenie małoinwazyjnej, beznapięciowej procedury chirurgicznej, która jest możliwa do wykonania przezpochwowo.

 

Naprawa tylna dna miednicy

Apogee

Naprawa statyki narządów miednicy mniejszej w obrębie kompartmentu środkowego i tylnego. System do rekonstrukcji prawidłowego układu narządów miednicy. Konstrukcja implantu stanowi doskonałe podparcie narządów przejmując funkcje nadwyreżonych tkanek. Technika zabiegu oraz możliwosc dopasowania kształtu implantu do budowy anatomicznej pacjentki zapewniają prawidłowe ułożenie narządów po korekcji. Konfiguracja implantu umożliwia dwupunktowe zamocowanie siatki. Zabieg z wykorzystaniem podejścia transwaginalnego. Jednorazowe igły o opatentowanej konstrukcji oraz specyficznym kształcie, przeznaczone są do wprowadzenia implantu do ciała pacjentki. Opatentowane zatrzaskowe konektory implantu ułatwiają zaczepienie siatki do igły.

 

 

Elevate

elevate2Apical & Posterior
System do rekonstrukcji defektów środkowej i tylnej ściany pochwy. Technika implantacji wykorzystuje tylko minimalnie inwazyjne podejście transwaginalne. Konstrukcja zestawu umożliwia zamocowanie implantu siatkowego na więzadłach krzyżowo-kolcowych obustronnie, 2 cm przysrodkowo od kości kulszowej

 

 

 

Leczenie alternatywne dla systemów taśmowych

Proponowane dla osób w ogólnym złym stanie zdrowia lub po nieskutecznym leczeniu taśmowym/brak efektu/

 

BULKAMID /zabieg iniekcji okołocewkowych

 

Leczenie zabiegowe pęcherza nadreaktywnego

Proponowane pacjentom po nieskutecznych terapiach zabiegowych i braku odpowiedzi farmakologicznej.

 

Podawanie toksyny botulinowej (BOTOXU) w zabiegu cystoskopowym do ścian pęcherza moczowego

 

Skontaktuj się z nami

dr n. med. Mariola Sosnowska
specjalista ginekolog

tel: 602 645 250

dr n. med. Piotr Kowalik
specjalista urolog

tel: 604 434 573

 

Współpracują z nami: położna i rehabilitant

 

locLokalizacja

Klinika Grunwaldzka

Grunwaldzka 324, Ząbkowicka 4/6

62-200 Poznań

3 etapy
postępowania specjalistycznego

diagnostyka

Diagnostyka

Więcej

postępowanie zachowawcze

Postępowanie zachowawcze

Farmakoterapia | Pessaroterapia | Rehabilitacja

Więcej

postępowanie zabiegowe

Postępowanie zabiegowe

Więcej

Grupy ryzyka

grupy ryzyka

Problem nietrzymania moczu obejmuje wiele grup społecznych i wiekowych, dotyczy zarówno kobiet jaki i mężczyzn. Nieco częściej z tym problemem borykają się kobiety.


Co najczęściej powoduje osłabienie mięśni dna miednicy i przyczynia się do problemu wysiłkowego nietrzymania moczu?

Grupy ryzyka

Najczęstsze problemy

Nietrzymanie z pracia (naglące) - Wyciek moczu jest wynikiem spontanicznych, niezależnych od woli skurczów wypieracza pęcherza moczowego.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) - Wyciek moczu pojawia się w chwili wzrostu cisnienia śródbrzusznego , przy wykonywaniu takich czynnosci, jak: kaszel, dźwiganie, gwałtowne ruchy, ćwiczenia fizyczne.

 

Mieszane nietrzymanie moczu - łączy w sobie objawy obydwu w/w rodzajów NTM.

 

Inne rodzaje nietrzymania moczu - to np. nietrzymanie z przepełnienia pęcherza moczowego lub nietrzymanie moczu spowodowane przetoką pęcherzowo - pochwową.

Rozpoznanie rodzaju NTM

Do wstępnego rozpoznania NTM nie jest wymagane jego obiektywne potwierdzenie. Jest ono konieczne na dalszym etapie, przy planowaniu leczenia zabiegowego.

 

Początkową diagnozę można postawić wyłącznie na podstawie zgłaszanych przez chora objawów.

 

Test diagnostyczny 3IQ jest prostym, szybkim i nieinwazyjnym testem o zadowalającej dokładności pozwalającym na sklasyfikowanie naglącego i wysiłkowego nietrzymania moczu i może być zastosowany w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

Test diagnostyczny
O klinice | Kadra | Badania | Kontakt

Wszelkie Prawa Zastrzeżone | 2014 | Conti Clinic

Agencja Reklamowa adStone