Diagnostyka wstępna w naszej klinice, to ukierunkowany wywiad z Pacjentką lub Pacjentem oraz dokładne badanie dolnego odcinka dróg rodnych z precyzyjną oceną zaburzeń statyki. Celem tego badania jest potwierdzenie lub też wykluczenie poporodowych uszkodzeń pochwy i krocza, a także, jeśli występują to oszacowanie ich rozległości. Badanie obejmuje również ocenę niedoboru estrogenów w obrębie układu moczowo-płciowego.
W czasie wizyty wykonywana jest również tzw. próba kaszlowa, a także ocena zalegania moczu po mikcji. Przeprowadzona zostaje nieinwazyjna ocena ultrasonograficzna dna miednicy tzw. Pelvic-Floor-Sonographie w skrócie PFS. W wyniku zebranych informacji ustalona zostaje lista indywidualnych objawów wiodących, czyli najbardziej przeszkadzających pacjentce i zostaje zaproponowane dalsze specjalistyczne postępowanie, np.: badanie ultrasonograficzne.
Czas: 45min - 60min
dr n. med. Mariola Sosnowska |
dr n. med. Piotr Kowalik |
Współpracują z nami: położna i rehabilitant
Lokalizacja
Klinika Grunwaldzka
Grunwaldzka 324, Ząbkowicka 4/6
62-200 Poznań
Problem nietrzymania moczu obejmuje wiele grup społecznych i wiekowych, dotyczy zarówno kobiet jaki i mężczyzn. Nieco częściej z tym problemem borykają się kobiety.
Co najczęściej powoduje osłabienie mięśni dna miednicy i przyczynia się do problemu wysiłkowego nietrzymania moczu?
Nietrzymanie z pracia (naglące) - Wyciek moczu jest wynikiem spontanicznych, niezależnych od woli skurczów wypieracza pęcherza moczowego.
Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) - Wyciek moczu pojawia się w chwili wzrostu cisnienia śródbrzusznego , przy wykonywaniu takich czynnosci, jak: kaszel, dźwiganie, gwałtowne ruchy, ćwiczenia fizyczne.
Mieszane nietrzymanie moczu - łączy w sobie objawy obydwu w/w rodzajów NTM.
Inne rodzaje nietrzymania moczu - to np. nietrzymanie z przepełnienia pęcherza moczowego lub nietrzymanie moczu spowodowane przetoką pęcherzowo - pochwową.
Do wstępnego rozpoznania NTM nie jest wymagane jego obiektywne potwierdzenie. Jest ono konieczne na dalszym etapie, przy planowaniu leczenia zabiegowego.
Początkową diagnozę można postawić wyłącznie na podstawie zgłaszanych przez chora objawów.
Test diagnostyczny 3IQ jest prostym, szybkim i nieinwazyjnym testem o zadowalającej dokładności pozwalającym na sklasyfikowanie naglącego i wysiłkowego nietrzymania moczu i może być zastosowany w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.