Nietrzymanie
moczu?
Nietrzymanie moczu uważane jest za jedną z najczęstszych przewlekłych chorób kobiecych i męskich.
Poznaj naszą klinikę

Osoby zagrożone nietrzymaniem moczu

Problem nietrzymania moczu dotyka różnych grupy społecznych i dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku, ze wskazaniem na częstsze zachorowania Pań.


Według aktualnej wiedzy lekarzy specjalistów, którzy od lat badają przyczyny związane z problemem wysiłkowego nietrzymania moczu, jest kilka przypadków, które wpływają bezpośrednio na osłabienie mięśni dna miednicy. Są nimi:

  • osłabienie mięśni związane ze znacznym wysiłkiem w trakcie porodu – ucisk główki płodu na dno miednicy daje niedokrwienie i częściowe odnerwienie struktur mięśniowo-powięziowych
  • maksymalne rozciągnięcie mięśni w przypadku masy noworodka powyżej 4000g może prowadzić do  zerwania przyczepów i zniszczeń aparatu więzadłowego
  • osłabienie może być też spowodowane długotrwałymi zaparciami
  • obniżenie poziomu estrogenów u okresie okołomenopauzalnym nasila objawy nietrzymania moczu
  • nadwaga daje nadmierne rozciągnięcie dna miednicy i stały wzrost ciśnienia w jamie brzusznej
  • uporczywy kaszel w przebiegu astmy lub u palaczek tytoniu daje ciągłe parcie na dno miednicy

 

Kwestia nietrzymania moczu nie jest do końca zbadana. Bez wątpienia może być problemem niezwykle złożonym i mieć kilka podłoży. Dotychczasowe badania dowodzą, że naglące parcia i nietrzymanie moczu występują po urazach rdzenia kręgowego i w przebiegu schorzeń neurologicznych.


U mężczyzn nietrzymanie moczu występuje od 1,3 do 2 razy rzadziej niż u kobiet, ale ze względu na złożony mechanizm i różną etiologię stanowi duży problem kliniczny i społeczny.


U podstaw nietrzymania moczu mogą leżeć schorzenia neurologiczne jak np.: choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy przebyty udar mózgu. Dużą grupę stanowią chorzy z powikłaniami cukrzycowymi oraz pacjenci kardiologiczni z niewydolnością krążenia objawiającą się m.in. nocną poliurią.

Odrębnego podejścia wymagają chorzy z powikłaniami gruczolaka stercza pod postacią nadreaktywnosci pęcherza z nietrzymaniem z parcia czy chorzy z dużym zaleganiem i tak zwanym nietrzymaniem z przepełnienia. Nie można wreszcie zapominać o mężczyznach, u których nietrzymanie moczu jest skutkiem operacji urologicznych jak np. radykalna prostatektomia, czy TURP.

Zapamiętaj!

Czynnikami drażniącymi pęcherz są:
ostre przyprawy, napoje zawierające kofeinę, napoje gazowane, alkohol, infekcje dróg moczowych.

Skontaktuj się z nami

dr n. med. Mariola Sosnowska
specjalista ginekolog

tel: 602 645 250

dr n. med. Piotr Kowalik
specjalista urolog

tel: 604 434 573

 

Współpracują z nami: położna i rehabilitant

 

locLokalizacja

Klinika Grunwaldzka

Grunwaldzka 324, Ząbkowicka 4/6

62-200 Poznań

3 etapy
postępowania specjalistycznego

diagnostyka

Diagnostyka

Więcej

postępowanie zachowawcze

Postępowanie zachowawcze

Farmakoterapia | Pessaroterapia | Rehabilitacja

Więcej

postępowanie zabiegowe

Postępowanie zabiegowe

Więcej

Grupy ryzyka

grupy ryzyka

Problem nietrzymania moczu obejmuje wiele grup społecznych i wiekowych, dotyczy zarówno kobiet jaki i mężczyzn. Nieco częściej z tym problemem borykają się kobiety.


Co najczęściej powoduje osłabienie mięśni dna miednicy i przyczynia się do problemu wysiłkowego nietrzymania moczu?

Grupy ryzyka

Najczęstsze problemy

Nietrzymanie z pracia (naglące) - Wyciek moczu jest wynikiem spontanicznych, niezależnych od woli skurczów wypieracza pęcherza moczowego.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) - Wyciek moczu pojawia się w chwili wzrostu cisnienia śródbrzusznego , przy wykonywaniu takich czynnosci, jak: kaszel, dźwiganie, gwałtowne ruchy, ćwiczenia fizyczne.

 

Mieszane nietrzymanie moczu - łączy w sobie objawy obydwu w/w rodzajów NTM.

 

Inne rodzaje nietrzymania moczu - to np. nietrzymanie z przepełnienia pęcherza moczowego lub nietrzymanie moczu spowodowane przetoką pęcherzowo - pochwową.

Rozpoznanie rodzaju NTM

Do wstępnego rozpoznania NTM nie jest wymagane jego obiektywne potwierdzenie. Jest ono konieczne na dalszym etapie, przy planowaniu leczenia zabiegowego.

 

Początkową diagnozę można postawić wyłącznie na podstawie zgłaszanych przez chora objawów.

 

Test diagnostyczny 3IQ jest prostym, szybkim i nieinwazyjnym testem o zadowalającej dokładności pozwalającym na sklasyfikowanie naglącego i wysiłkowego nietrzymania moczu i może być zastosowany w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

Test diagnostyczny
O klinice | Kadra | Badania | Kontakt

Wszelkie Prawa Zastrzeżone | 2014 | Conti Clinic

Agencja Reklamowa adStone