Nietrzymanie
moczu?
Nietrzymanie moczu uważane jest za jedną z najczęstszych przewlekłych chorób kobiecych i męskich.
Poznaj naszą klinikę

CONTI CLINIC – diagnostyka nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu może być objawem bardzo wielu schorzeń, dlatego właśnie odpowiednio szybko postawiona diagnoza może być kluczem do postępowego leczenia nietrzymania moczu. Z naszego doświadczenia wynika, że przyczyna nietrzymania moczu może być zupełnie odmienna u każdego pacjenta, a więc niezwykle ważne jest jej możliwie wczesne rozpoznania i opracowanie leczenia, które zwalczy tę konkretną przyczynę.

 

Na diagnostykę NTM składają się:

 

1. Badanie podmiotowe

 • ogólna ocena stanu zdrowia
 • wywiad ginekologiczno-położniczy lub urologiczny
 • wywiad neurologiczny
 • wywiad dotyczący nietrzymania moczu
 • wpływ nietrzymania moczu na jakość życia
 • ocena ilości traconego mimowolnie moczu

 

2. Badanie przedmiotowe

 • badanie jamy brzusznej
 • badanie ginekologiczne
 • badanie urologiczne
 • badanie neurologiczne-ocena czucia i odruchów
 • badanie ultrasonograficzne

 

3. Badanie laboratoryjne moczu

4. Ocena ilości moczu zalegającego po mikcji

5. Cystouretroskopia

6. Badanie urodynamiczne

 

Wywiad lekarski

 

 • Dokładnie przeprowadzony wywiad jest podstawowym elementem oceniającym rodzaj i nasilenie dolegliwości, które są związane z nietrzymaniem moczu. Wywiad stanowi punkt wyjścia do rozpoczęcia dalszej diagnostyki.
 • Podstawowe narzędzia diagnostyczne, tj. wywiad i badanie przedmiotowe powinny być przez lekarza wykorzystane ze szczególną dbałością, ponieważ dostarczają wielu cennych informacji, których nie da się uzyskać za pomocą żadnych badań dodatkowych.
 • Przyczynami zaburzeń w utrzymywaniu moczu mogą być choroby neurologiczne i metaboliczne, urazy kręgosłupa, zabiegi operacyjne, szczególnie w zakresie miednicy mniejszej. Każdą pacjentkę należy zapytać o jej stan psychiczny i umysłowy (stres, zaburzenia osobowości). Nie bez znaczenia pozostają warunki socjalne. Trzeba wziąć pod uwagę objawy towarzyszące aktywności seksualnej oraz wiążące się z obniżeniem narządu rodnego. Wywiad powinien dotyczyć takich danych jak przyjmowane leki, a w szczególności: leki antydepresyjne, antycholinergiczne oraz alfa – adrenolityczne. Wywiad powinien dotyczyć także przyzwyczajeń dietetycznych, które mogą nasilać się lub naśladować objawy pęcherza nadreaktywnego.

 

Kwestionariusze do oceny nietrzymania moczu i dzienniczek mikcji

W skład badania podmiotowego może wejść wypełnienie kwestionariusza do oceny nietrzymania moczu, uwzględniającego takie pytania jak m.in.:

 

 • jak często zdarza się gubienie moczu
 • jak duże ilości moczu są gubione
 • w jakich sytuacjach bezwiednie gubiony jest mocz
 • po jakim wydarzeniu wystąpiło gubienie moczu
 • czy oddawaniu moczu towarzyszy ból
 • czy moczenie występuje w nocy
 • jak często w ciągu dnia jest oddawany mocz

 

Bardzo ważnym elementem podczas rozmowy z lekarzem, jest przedstawienie mu dzienniczka mikcji, który udokumentuje dolegliwości związane z zaburzeniami w trzymaniu moczu oraz pozwala ocenić nawyki dietetyczne dotyczące spożywania napojów i oddawania moczu.

 

Dzienniczek mikcji powinien zawierać:

 

 • ilość mikcji dziennie
 • ilość wypijanych płynów
 • częstotliwość epizodów niekontrolowanego oddawania moczu
 • ilość bezwiednie oddawanego moczu
 • ilość epizodów nocnego oddawania moczu

 

Badanie jamy brzusznej

Dzięki temu badaniu możliwe jest stwierdzenie obecności wypełnionego pęcherza moczowego w badaniu palpacyjnym lub, dzięki lekkiemu uderzaniu, ponad spojeniem łonowym. Bolesność pęcherza podczas przeprowadzania badania jamy brzusznej może świadczyć o zapaleniu dolnych dróg moczowych oraz o istnieniu śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego.

 

Badanie ginekologiczne

Pozwala ocenić nieprawidłowości morfologiczne w zakresie narządu rodnego, w tym także stopień wypadania narządu rodnego oraz stan estrogenizacji śluzówki pochwy.
Koniecznym elementem badania jest ocena napięcia mięśni dna miednicy.

 

Badanie urologiczne

W przypadku kobiet jest uzupełnieniem badania ginekologicznego obejmującym ocenę pęcherza i cewki meczowej pozwalającym na pełne spojrzenie na patologię miednicy w kontekście nietrzymania moczu. W przypadku mężczyzn jest podstawowym elementem oceny stanu dolnych dróg moczowych tj. pęcherza moczowego, cewki meczowej, prostaty. U obu płci urolog ocenia też stan górnych dróg moczowych tj. nerek i moczowodów.

 

Badanie neurologiczne

Powinno dotyczyć oceny segmentów unerwionych przez nerwy z krzyżowego odcinka rdzenia kręgowego. Badanie powinno objąć sprawdzenie czucia skórnego w obszarze przedsionka pochwy i krocza.

 

Badanie ultrasonograficzne

Badanie USG pozwala wykryć obecności guzów w obrębie miednicy mniejszej, obecność nowotworów układu moczowo-płciowego oraz złogów czy ciał obcych w pęcherzu meczowym. Ocenia morfologię górnych i dolnych dróg moczowych w tym prostaty.

 

Analiza i posiew moczu

Ogólne badanie moczu z oceną osadu oraz posiew moczu powinny być wykonane u każdego pacjenta z zaburzeniami czynności dolnego odcinka dróg moczowych w celu wykluczenia infekcji.

 

Ocena objętości moczu zalegającego po mikcji

Ocena objętości moczu zalegającego po mikcji jest ważnym badaniem wstępnym u pacjentów z zaburzeniami czynności dolnego odcinka układu moczowego. Pozwala ocenić czy zalega mocz, czy mamy do czynienia z nietrzymaniem moczu z przepełnienia.

 

Cystouretroskopia

Wziernikowe badanie inwazyjne obrazujące cewkę oraz pęcherz moczowy pozwala na dokładne wykluczenie patologii, które mogą powodować podrażnienia (nowotwory, kamica, ciało obce, zwężenie cewki).

 

Badanie urodynamiczne

Badanie urodynamiczne jest wysokospecjalistycznym testem do diagnostyki zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych, pozwalającym na uzyskanie precyzyjnych i powtarzalnych wyników, które umożliwiają optymalną kwalifikację do dalszego leczenia.

 


Pod pojęciem „badanie urodynamiczne” kryje się kilka testów, w tym uroflowmetria, cystometria, test przepływowo-ciśnieniowy, profilometria cewkowa, elektromiografia.


O ostatecznej konfiguracji badania tj. włączeniu poszczególnych elementów decyduje lekarz w zależności od sytuacji klinicznej.

Skontaktuj się z nami

dr n. med. Mariola Sosnowska
specjalista ginekolog

tel: 602 645 250

dr n. med. Piotr Kowalik
specjalista urolog

tel: 604 434 573

 

Współpracują z nami: położna i rehabilitant

 

locLokalizacja

Klinika Grunwaldzka

Grunwaldzka 324, Ząbkowicka 4/6

62-200 Poznań

3 etapy
postępowania specjalistycznego

diagnostyka

Diagnostyka

Więcej

postępowanie zachowawcze

Postępowanie zachowawcze

Farmakoterapia | Pessaroterapia | Rehabilitacja

Więcej

postępowanie zabiegowe

Postępowanie zabiegowe

Więcej

Grupy ryzyka

grupy ryzyka

Problem nietrzymania moczu obejmuje wiele grup społecznych i wiekowych, dotyczy zarówno kobiet jaki i mężczyzn. Nieco częściej z tym problemem borykają się kobiety.


Co najczęściej powoduje osłabienie mięśni dna miednicy i przyczynia się do problemu wysiłkowego nietrzymania moczu?

Grupy ryzyka

Najczęstsze problemy

Nietrzymanie z pracia (naglące) - Wyciek moczu jest wynikiem spontanicznych, niezależnych od woli skurczów wypieracza pęcherza moczowego.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) - Wyciek moczu pojawia się w chwili wzrostu cisnienia śródbrzusznego , przy wykonywaniu takich czynnosci, jak: kaszel, dźwiganie, gwałtowne ruchy, ćwiczenia fizyczne.

 

Mieszane nietrzymanie moczu - łączy w sobie objawy obydwu w/w rodzajów NTM.

 

Inne rodzaje nietrzymania moczu - to np. nietrzymanie z przepełnienia pęcherza moczowego lub nietrzymanie moczu spowodowane przetoką pęcherzowo - pochwową.

Rozpoznanie rodzaju NTM

Do wstępnego rozpoznania NTM nie jest wymagane jego obiektywne potwierdzenie. Jest ono konieczne na dalszym etapie, przy planowaniu leczenia zabiegowego.

 

Początkową diagnozę można postawić wyłącznie na podstawie zgłaszanych przez chora objawów.

 

Test diagnostyczny 3IQ jest prostym, szybkim i nieinwazyjnym testem o zadowalającej dokładności pozwalającym na sklasyfikowanie naglącego i wysiłkowego nietrzymania moczu i może być zastosowany w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

Test diagnostyczny
O klinice | Kadra | Badania | Kontakt

Wszelkie Prawa Zastrzeżone | 2014 | Conti Clinic

Agencja Reklamowa adStone