Nietrzymanie
moczu?
Nietrzymanie moczu uważane jest za jedną z najczęstszych przewlekłych chorób kobiecych i męskich.
Poznaj naszą klinikę

CONTI CLINIC – badanie urodynamiczne

badanie urodynamiczneBadanie urodynamiczne przeprowadzane w CONTI CLINIC jest wysokospecjalistycznym testem, niezbędnym do diagnostyki zaburzeń czynności dolnych dróg moczowych, pozwalającym na uzyskanie precyzyjnych i powtarzalnych wyników, które umożliwiają optymalną kwalifikację do dalszego leczenia w przypadłości nietrzymania moczu.


Pod pojęciem „badanie urodynamiczne” kryje się kilka testów. O konfiguracji badania i włączeniu poszczególnych elementów decyduje lekarz wykonujący badanie w zależności od sytuacji klinicznej.


W trakcie badania urodynamicznego do pęcherza wprowadzany jest cewnik, który służy do wypełniania pęcherza moczowego oraz do rejestracji ciśnień panujących wewnątrz. Dodatkowo mierzy się ciśnienie w jamie brzusznej poprzez drugi cewnik umieszczony w odbytnicy. Czynność mięśni dna miednicy mierzy się za pomocą elektrod przyklejanych na skórę krocza.


Jak przygotować się do badania urodynamicznego?

 

  • Na badanie zarezerwuj sobie 30-45 minut i zabierz ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną oraz aktualne badanie ogólne moczu. To bardzo ważne, ponieważ infekcja dróg moczowych wyklucza przeprowadzenie badania (wyjątkiem są chorzy z przewlekła infekcją dróg moczowych, u których badanie przeprowadza się pod osłoną antybiotyku dobranego na podstawie posiewu moczu). Równie ważna jest informacja o aktualnie przyjmowanych lekach.
  • Chorzy nie powinni przyjmować leków, które wpływają na czynność dolnych dróg moczowych.Z reguły wystarcza przerwanie przyjmowania tych leków 4-5 dni przed badaniem.W razie wątpliwości warto skonsultować się w tej sprawie z lekarzem zlecającym badanie.
  • Krwawienie miesiączkowe jest przeciwskazaniem do wykonania badania.
  • Na badanie należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem (dobrze będzie, jeśli na godzinę przed badaniem wypijesz minimum 3 szklanki niegazowanej wody).
  • Wypróżnienie rano w dniu badania (czopek glicerynowy na noc lub płytka lewatywa - NIE przyjmować leków przeczyszczających). W dniu badania nie trzeba być na czczo, jednak należy unikać ciężkostrawnych, wzdymających potraw, które mogą zaburzyć wyniki badania.
  • Niezwykle pomocny, może okazać się dzienniczek mikcji prowadzony przez 3 dni w formie prostej tabelki, w której należy zapisać godzinę, ilość wypitego płynu, ilość wydalonego moczu, a w czwartej kolumnie ewentualne epizody nietrzymania moczy, gwałtownego parcia, bólu itp.

 

Po badaniu urodynamicznym lekarz może zalecić Pacjentowi przyjmowanie przez kilka dni antybiotyku, którego celem jest zapobieżenie infekcji dróg moczowych, które sporadycznie mogą wystąpić po badaniu. Należy pamiętać o tym, aby możliwie dużo pić w dniu po badaniu, co korzystnie wpływa na oczyszczenie układu moczowego. Pacjent może odczuwać przejściowe uczucie pieczenia i dyskomfortu przy oddawaniu moczu, co jest naturalnym odczuciem organizmu, z uwagi na ciało obce, które przebywało w nim w czasie badania. W razie nasilania się objawów, lub też wystąpienia gorączki należy zgłosić się do lekarza, u którego był przeprowadzane badanie.

 

Skontaktuj się z nami

dr n. med. Mariola Sosnowska
specjalista ginekolog

tel: 602 645 250

dr n. med. Piotr Kowalik
specjalista urolog

tel: 604 434 573

 

Współpracują z nami: położna i rehabilitant

 

locLokalizacja

Klinika Grunwaldzka

Grunwaldzka 324, Ząbkowicka 4/6

62-200 Poznań

3 etapy
postępowania specjalistycznego

diagnostyka

Diagnostyka

Więcej

postępowanie zachowawcze

Postępowanie zachowawcze

Farmakoterapia | Pessaroterapia | Rehabilitacja

Więcej

postępowanie zabiegowe

Postępowanie zabiegowe

Więcej

Grupy ryzyka

grupy ryzyka

Problem nietrzymania moczu obejmuje wiele grup społecznych i wiekowych, dotyczy zarówno kobiet jaki i mężczyzn. Nieco częściej z tym problemem borykają się kobiety.


Co najczęściej powoduje osłabienie mięśni dna miednicy i przyczynia się do problemu wysiłkowego nietrzymania moczu?

Grupy ryzyka

Najczęstsze problemy

Nietrzymanie z pracia (naglące) - Wyciek moczu jest wynikiem spontanicznych, niezależnych od woli skurczów wypieracza pęcherza moczowego.

 

Wysiłkowe nietrzymanie moczu (WNM) - Wyciek moczu pojawia się w chwili wzrostu cisnienia śródbrzusznego , przy wykonywaniu takich czynnosci, jak: kaszel, dźwiganie, gwałtowne ruchy, ćwiczenia fizyczne.

 

Mieszane nietrzymanie moczu - łączy w sobie objawy obydwu w/w rodzajów NTM.

 

Inne rodzaje nietrzymania moczu - to np. nietrzymanie z przepełnienia pęcherza moczowego lub nietrzymanie moczu spowodowane przetoką pęcherzowo - pochwową.

Rozpoznanie rodzaju NTM

Do wstępnego rozpoznania NTM nie jest wymagane jego obiektywne potwierdzenie. Jest ono konieczne na dalszym etapie, przy planowaniu leczenia zabiegowego.

 

Początkową diagnozę można postawić wyłącznie na podstawie zgłaszanych przez chora objawów.

 

Test diagnostyczny 3IQ jest prostym, szybkim i nieinwazyjnym testem o zadowalającej dokładności pozwalającym na sklasyfikowanie naglącego i wysiłkowego nietrzymania moczu i może być zastosowany w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

Test diagnostyczny
O klinice | Kadra | Badania | Kontakt

Wszelkie Prawa Zastrzeżone | 2014 | Conti Clinic

Agencja Reklamowa adStone